Ciekawostki o łabędziach
Poranny-dziennik 28 października, 2022Fauna i flora ArticleŁabędzie są ptakami kojarzonymi z czymś wytwornym, delikatnym i cichym. Bardzo często pełnią rolę atrakcji bądź wręcz ozdoby danego zbiornika wodnego. Przyciągają naprawdę wiele spojrzeń, a wszystko dlatego, że są po prostu piękne. Gdy myślimy o łabędziach, pierwszym skojarzeniem w naszej głowie są bardzo często po prostu białe łabędzie, prawdopodobnie najpopularniejsze ze wszystkich. Jednak niewielu wie, że nie jest to jedyny gatunek łabędzia.
Biały łabędź czyli niemy łabędź
Tak jak wcześniej zostało wspomniane, wielu kojarzy łabędzia białego, czyli najprawdopodobniej tak naprawdę łabędzia niemego. Warto wiedzieć, że zamieszkuje on nie tylko Polskę, nawet nie tylko Europę, ale także Azję. Łabędź niemy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych gatunków tego ptaka. Łabędzie nieme charakteryzują się swoim białym jak śnieg upierzeniem i symbolizują wierność.
Dlaczego łabędzie nieme symbolizują wierność?
Wierność zdecydowanie nie jest czymś, czego można odmówić łabędziom niemym. Wszystko spowodowane jest tym, iż wybrany partner bądź wybrana partnerka stanowi parę na całe życie. Owe ptaki nie rozstają się nawet w przypadku dalekich wędrówek, uczęszczają w nich razem, razem budują gniazda. Potem, gdy łabędzie spodziewają się młodych – dzielą się obowiązkami wzajemnie chroniąc i wychowując młode łabędzie.
Różnorodność w szeregach łabędzi
Łabędzie nieme, najpopularniejsze nie są oczywiście jedynymi z gatunku. Innym, intrygującym rodzajem są łabędzie krzykliwe, które w ostatnim czasie zaczynają wzrastać liczebnością na terenach Polski. Owy gatunek nieco różni się od wcześniej przedstawionego łabędzia niemego, choć na pierwszy rzut oka wyglądają niezwykle podobnie. Otóż łabędzia krzykliwego wyróżnia przede wszystkim bardziej wyprostowana szyja, a także barwa dziobu, który jest koloru czarnego z żółtą plamką w okolicy nozdrzy. Oczywiście nazwa nie jest przypadkowa, łabędź krzykliwy zawdzięcza ja przede wszystkim dzięki swojemu donośnemu krzykowi. Mimo znacznemu wzrostowi populacji na terenach Polski nadal ciężko spotkać łabędzia krzykliwego w naszych stronach. Wszystko dlatego, że jest on gatunkiem znacznie bardziej płochliwym od swojego poprzednika – łabędzia niemego. Innym ciekawym łabędziem, żyjącym w naszym kraju jest łabędź czarnodzioby, który szczególnie przypomina łabędzie krzykliwego, ale różni się od niego okrągłą głową, krótszą szyją, a także mniejszym rozmiarem ciała.
Co jedzą łabędzie?
Bardzo często spotykając swobodnie pływające łabędzie zadajemy sobie pytanie, czym odżywają się łabędzie? Ponadto niekiedy (szczególnie w okresie zimowym) pojawia się również chęć dokarmienia łabędzi podobnie jak kaczek. Czym je karmić, żeby nie zrobić im krzywdy? Naturalnie łabędzie jedzą głównie rośliny wodne i owady. Jeżeli jednak pragniemy je dokarmić, to pamiętajmy, by robić to tylko wtedy, gdy na dworze naprawdę jest zimno, gdy zima jest surowa. Latem większość ptaków, a w tym także i łabędzi radzi sobie doskonale z uzyskiwaniem pokarmu. Jeżeli mamy do czynienia z mroźną zimą, to w takim przypadku łabędzie można dokarmić jedynie zbożami lub warzywami. Warto także pamiętać, by nie rzucać zbyt dużych kawałków warzyw, by ptaki w pędzie głodu nie zaczęły między sobą walczyć o kawałek.
Czas na sztukę – łabędź origami
Origami jest niezwykle trudną sztuką, wywodzącą się z Chin, chociaż rozwinięta została w Japonii. Łabędź zrobiony z papieru może zostać ozdobą cieszącą wzrok, ilekroć się na nią spojrzy. Szczególnie, jeżeli wykona się wiele łabędzi origami. Origami łabędź to dopiero sztuka! Prezentujemy poradnik, jak zrobić łabędzia z papieru.
- Weź zwykłą kartkę i wytnij z niej kwadrat,
- Zegnij kwadrat po przekątnych, aby powstał trójkąt,
- Trójkąt zegnij na pół wzdłuż jego wysokości,
- Jedną część złożonego wyciągnij w taki sposób, by powstał kwadrat na jednym z boków,
- Obróć figurę na drugą stronę,
- Pozostały róg włóż do środka,
- Rozłóż kwadrat tak, by w środku znalazł się złożony wcześniej trójkąt,
- Rozłóż element ze środka ku górze,
- Powtórz czynność po drugiej stronie
- Dłuższe końce rombu złóż do środka,
- Zrób to samo po drugiej stronie,
- Delikatnie pociągnij złożone części elementu na zewnątrz.
- Et voilà! Łabędź z papieru gotowy!
Teraz, posiadając już wiedzę, jak wykonać papierowego łabędzia możesz stworzyć całą armię. Łabędzie origami mogą stać się nietuzinkową dekoracją wnętrza, zastawy, ale także prezentem, który ucieszy każdego. Możesz także pokazać owy poradnik znajomym, dzieciom, rodzinie i nauczyć, jak to się robi.
Łabędź czy łabądź?
Ot, odwieczna zagwozdka ortograficzna, która powoduje utrapienie nie tylko w szkole, na dyktandzie z języka polskiego, ale także znacznie później, w dorosłym życiu, gdy jedni stosują obie formy wymiennie, inni jąkają się i gorączkowo szukają odpowiedzi w dali, a jeszcze inni mówią niepoprawnie, nawet o tym nie wiedząc. Jaka więc forma jest poprawna? Wniosek nasuwa się sam po przeczytaniu artykułu, gdzie jedyną stosowaną formą jest forma z „ę” po „b”. Skąd więc nieustannie narzucająca się forma „łabądź”, przez którą po głowie chodzi nam w kółko pytanie „To w końcu łabądź czy łabędź”? Prawdopodobnie wynika ona z prasłowiańskiej formy olbǫdь, która przeszła w wyniku przestawienia liter w wyrazie i tak powstał lobądź, a później łabądź, używana jednak równolegle z łabędziem. Mimo, iż obie formy (a tak naprawdę trzy, gdyż stosowano także „łabęć”) były równocześnie używane – w słowniku języka polskiego odnajdziemy jedynie wyraz „łabędź”. Może być to związane także z innymi słowami w języki polskim z końcówką „ądź” jak żołądź.
You may also like
Najnowsze artykuły
- Jakie usługi oferuje agencja SEO/SEM i które z nich są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w sieci?
- Skuteczne wykorzystanie długich fraz kluczowych w strategii SEO
- Jak prowadzenie internetowego kursu gry na keyboardzie może stać się dochodowym pomysłem na biznes
- Jak powstają formy wtryskowe i na czym polega ich projektowanie
- Jakie branże mogą odnieść sukces dzięki maskotkom reklamowym?
Kategorie artykułów
- Biznes i finanse
- Budownictwo i architektura
- Dom i ogród
- Dzieci i rodzina
- Edukacja i nauka
- Elektronika i Internet
- Fauna i flora
- Inne
- Kulinaria
- Marketing i reklama
- Medycyna i zdrowie
- Moda i uroda
- Motoryzacja i transport
- Nieruchomości
- Praca
- Prawo
- Rozrywka
- Ślub, wesele, uroczystości
- Sport i rekreacja
- Turystyka i wypoczynek
Dodaj komentarz