Nie ma nic gorszego niż awaria hydrauliczna lub kanalizacyjna. Niestety, ale niosą one ze sobą dość potężne konsekwencje. Po pierwsze, jeśli uszkodzeniu ulegają rury, to najczęściej czeka nas nie tylko ich wymiana, ale przy okazji również kompletny remont mieszkania. Spowodowane jest to najczęściej koniecznością kucia ścian podłóg lub stropów. Po drugie awaria rury powoduje, że cały czas mamy w domu lub mieszkaniu wyciek, który spowoduje zniszczenia w domu.

Co zrobić, aby zapobiec takim awariom?

Nigdy do końca nie da się zapobiec awarii, jednak odpowiednie postępowanie może sprawić, że uda się ryzyko takiej awarii mocno zredukować. Instalacje kanalizacyjne oraz wodociągowe w naszych domach i mieszkaniach, są bardzo trwałe, ale nawet na nie czas i różne czynniki mogą działać dewastująco. Dobre więc co jakiś czas wykonać swego rodzaju przegląd tych instalacji. Są dwa idealne momenty na tego typu akcje. Pierwszy to kupno domu lub mieszkania. Podobnie jak często zastanawia nas stan instalacji elektrycznej, tak powinniśmy równie mocno, a może nawet bardziej zainteresować się stanem instalacji kanalizacyjnej i wodnej. Wbrew pozorom można sprawdzić to w sposób bezinwazyjny, szybki i relatywnie tani. Nie trzeba wcale kuć w ścianach czy rozkopywać podwórka. Druga okazja to planowany remont generalny. Jeśli trzeba będzie zainwestować w remont instalacji kanalizacyjnej lub wodnej, lub dokonać jej renowacji, to nie ma lepszej okazji jak planowany remont generalny.

Jak diagnozuje się stan instalacji kanalizacyjnej i wodnej?

Obecnie technika pomaga nam w materii diagnozowania stanu rur. Mamy dwie podstawowe techniki. Pierwsza to badanie za pomocą kamery endoskopowej. Jesteśmy w stanie zlokalizować wycieki, pęknięcia zatory itp. Druga technika to technika ciśnieniowa. W skrócie polega ona na tym, że odcinek rury doszczelnia się i wtłacza się powietrze pod ciśnieniem. Jeśli nie ma spadku ciśnienia, oznacza to, że rura jest szczelna. Najlepiej jest tych dwóch technik używać symultanicznie.

Czy zawsze trzeba wymieniać rury?

Wymiana rury nie zawsze jest konieczna, kiedy zostanie namierzony wyciek. Współcześnie można dokonywać tak zwanej renowacji, a dokładne informacje na ten temat można zobaczyć na stronie https://renowacjarur.eu. W skrócie wygląda to tak, że po prostu dzięki specjalnemu układowi, natryskowo nakłada się na uszkodzony fragment polimerową powłokę, która pełni rolę swoistego wypełniacza. Stosując takie metody, można przedłużyć czas życia instalacji o naprawdę wiele lat.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *