Miasto kontrastów – nie ma jak Lwów!
Poranny-dziennik 5 kwietnia, 2024Turystyka i wypoczynek ArticlePewnym etapem zanurzenia się w atmosferę Lwowa, pod osłoną walorów kulturowych, lokalnego nastroju i imponujących historii, jest zapoznanie się z muzeami i galeriami miasta.
Pałac Potockich, Muzeum Farmacji, Gaj Szewczenkowski, Cmentarz Łyczakowski, Aleja Swobody i wiele innych wyjątkowych przestrzeni są gotowe opowiedzieć o Lwowie. Ta krótka wycieczka do Lwowa zarysuje niewielką atrakcji jaka kryje się w tej metropolii.
Pałac Potockich
Charakterystyczny budynek zlokalizowany jest w centrum miasta, przy ulicy Kopernika, od strony Alei Swobody. Budynek wzniesiony pod koniec XIX wieku nawiązuje do stylu francuskiego. Wbrew planom hrabiego Potockiego lokal nigdy nie został wykorzystany zgodnie z zamierzeniami żadnego z przedstawicieli słynnego polskiego rodu. Dziś budynek pełni funkcję jednego z najsłynniejszych oddziałów Lwowskiej Galerii Sztuki „Pałac Potockich”. Wśród eksponatów znajdują się stałe i zmieniające się wystawy ukraińskiej i zagranicznej rzeźby oraz malarstwa różnych epok. Będąc na wycieczce we Lwowie koniecznie trzeba odwiedzić podwórko pałacu, gdyż znajdują się tam ciekawe miniatury zamków Lwowa i Ziemi Lwowskiej.
Lwowskie Galerie i Muzea
Galeria Lwowska mieści się w wielu działach. W pobliżu Pałacu Potockich znajdują się także inne obiekty, takie jak Muzeum Modernizmu, Pałac Łożyńskich i muzeum-warsztat Teodozji Bryża. Wycieczka do Lwowa to okazja do zwiedzania ciekawych i jedynych w swoim rodzaju miejsc. Jak na przykład Muzeum Farmacji – jest to szczególnie popularna lokalizacja wśród gości miejskich. Punkt sprzedaży produktów farmaceutycznych rozwijał się tu od początku XVIII wieku i był rozpoznawalny jako apteka „Pod Czarnym Orłem” dzięki charakterystycznemu szyldowi znajdującemu się przy głównym wejściu. Co ciekawe, kolekcja naczyń i reliktów nie tylko została zachowana, ale nawet wzbogacona z innych aptek miasta w okresie sowieckim. Muzeum mieści się pod Czarnym Orłem obok Palazzo Bandinelli na rogu ulic Drukarskiej i Stavropigiyskiej.
Muzeum Farmacji składa się z kilku sal z różnymi eksponatami: naczynia do przygotowywania leków w proszku, czopki, urządzenia do tworzenia pigułek, suszarnia, maszyny do tłoczenia i wiele innych wyjątkowych rzeczy. Nawiasem mówiąc, trasa przez sale prowadzi przez stary podziemny tunel, który był używany przez mistrzów farmacji do przechowywania produktów w chłodni. W lochu kryje się jednak wiele tajemnic, których można poznać jedynie odwiedzając legendarne muzeum pod Czarnym Orłem.
Trasa wycieczki do Lwowa wiedzie pomiędzy ulicami Łyczakowską i Piekarską będzie wspaniałym odkryciem są kryte podwórza, a obok nich rodzinne wille i pałace z końca XIX wieku. Rozważmy dwa miejsca docelowe w naszym przewodniku po mieście.
Muzeum Architektury Ludowej we Lwowie
Podobne muzeum istnieje w różnych miastach Ukrainy, ale każde z nich jest wyjątkowe. Lwowski Skansen, skansen, prezentuje zabytki architektury ludowej różnych regionów etnograficznych kraju: Bojkowszczyzna, Łemkowszczyzna, Region huculski i inne.
Będąc w Gaju Szewczenkowskim, zwiedzający znajdzie nie tylko budynki mieszkalne z XVIII-XX wieku z wnętrzami z tamtych czasów, w których znajdują się autentyczne przedmioty gospodarstwa domowego. Wśród ścieżek skansenu znajdują się kościoły i warsztaty, które zostały tu przeniesione z różnych części terytorium Ukrainy. Gaj Szewczenkowski jest dość duży terytorialnie i poplątany szlakami-szlakami, więc nie bójcie się zgubić. Należy jednak pamiętać o podziale na sektory ze względu na region. Dodatkowym powodem do odwiedzenia tego miejsca i zaplanowania wycieczki do Lwowa tak,żeby zgrać terminy licznych festiwali, które odbywają się tu co roku: Wielkanoc Hajówkowa, „Opowieść w gaju”, Święto Chleba.
Cmentarz Łyczakowski jako tekst kultury
Wycieczka do Lwowa prowadzi nas do wyjątkowego miejsca zadumy. Przy ulicy Łyczakowskiej znajduje się cmentarz, na którym pochowane są wybitne osobistości. Jego początki sięgają początków panowania austriackiego w mieście pod koniec XVIII wieku. Powodem tego była chęć zapobieżenia rozprzestrzenianiu się przyszłych epidemii ze względu na dużą liczbę cmentarzy kościelnych na terenie Starego Miasta. Po wykonaniu takiej decyzji odbywały się tu kolejne pochówki zamożnych lwowian. Cmentarz znany jest nie tylko z figur, ale także z pięknych rzeźb i nagrobków wykonanych przez lokalnych, austriackich i włoskich rzemieślników. Od wejścia rozciąga się główna aleja, wzdłuż której znajdują się kaplice i groby, które zaskoczą biografią ich właścicieli. Na prawo od wejścia znajduje się Pole Pochówków Honorowych, utworzone w latach niepodległości. Pochowani są tam bohaterowie Niebiańskiej Sotni i walk na Wschodzie w wojnie z rosyjską agresją. Poruszając się aleją, każdy odwiedzający dociera do grobu Iwana Franki. Przedstawia kompozycję rzeźbiarską „kamieniarz” – ucieleśnienie słynnego dzieła pisarza, poety, osoby publicznej i politycznej. Na końcu głównej alei znajduje się Pomnik Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i polskie cmentarze wojskowe (Cmentarz Orląt Lwowskich), a także miejsce pochówku uczestników działań wojennych na wschodzie z 2013 roku. Cmentarz Łyczakowski skrywa wiele historii o życiu i działalności niezwykłych ludzi w mieście i kraju. Ścieżki dużej przestrzeni mijają obok wyrytych epitafiów w kilkudziesięciu językach przedstawicieli różnych narodowości. To szczególne miejsce, które zachwyca pięknem spokoju zakończonych i niedokończonych historii odzwierciedlonych we wspomnieniach i kamieniu. Jeśli pragniesz dowiedzieć się, dzięki komu rozwinęło się miasto, cmentarz Łyczakowski stanie się szczególnym miejscem podczas wycieczki do Lwowa.
Sakralne budowle we Lwowie
Przemierzając Lwów, zwiedzający łatwo mogą odnieść wrażenie, że jest to miasto kościołów. W sumie znajduje się tu ponad 100 świątyń różnych wyznań. Znakomita większość wycieczek do Lwowa wjeżdża do tego miasta ul. Gródecką i już na trasie witają turystów wysokie neogotyckie wieże kościoła św. Olgi i Elżbiety są głównym punktem otwierającego się krajobrazu. Na pierwszy rzut oka jest to wysoka średniowieczna budowla, jednak kościół powstał dopiero na początku XX wieku. Na jednej z wież znajduje się taras widokowy, gdzie chętni turyści i mieszkańcy miasta mają możliwość wspiąć się i podziwiać piękno dachów i panoramę miasta Leva z nowej lokalizacji.
Niedaleko, na wzgórzu św. Jury, można zobaczyć barokowe dekoracje katedry św. Jury o tej samej nazwie, która jest głównym kościołem grekokatolików miasta. Pałac Metropolitalny i ogrody będą rewelacją przy drugiej wizycie lub miłą niespodzianką, jeśli będziesz tu po raz pierwszy.
Wewnątrz świątyni św. Jury i nie tylko
Podczas wycieczki do Lwowa koniecznie trzeba także zobaczyć główną kompozycję rzeźbiarską zdobiącą katedrę św. Jury i poświęconą patronowi świątyni i miasta, św. Jerzemu Pogromcy. Zabytki Lwowa, którego mapa jest dość obszerna, zaskoczą turystę bogatą ofertą wyjątkowych miejsc. Jesteśmy jednak pewni, że nie będzie to Państwa ostatnia wizyta w mieście legend.
Na ulicy Virmenskiej, po prawej stronie ciągu budynków pomiędzy kamienicami, znajduje się ukryte przejście, które często omijają turyści. Wielu mieszkańców innych miast wie o istnieniu tajemniczego dziedzińca, jednak nie każdemu udaje się go odnaleźć podczas spaceru po Lwowie. Z czasów dawnych zachowało się wiele autentyczności. Szczególnie interesująca dla spragnionego turysty jest absyda (tylna fasada świątyni, znajdująca się za ołtarzem) wspaniałej budowli w stylu romańskim. Przed tobą Katedra Ormiańska, która zaskakuje swoją architekturą. Unikalny zabytek zachował się w tej samej formie od czasów książęcych. Zdecydowanie polecamy odwiedzić Katedrę Ormiańską, do której można wejść wejściem od ulicy Krakowskiej i podziwiać wspaniałe mozaiki i freski. Dzieła artysty Jana Henrika Rosena umieszczone na ścianach świątyni będą wydawać się niemożliwe w porównaniu ze zwykłymi wizerunkami chrześcijańskich świątyń. Pamiętaj, aby uważnie przyjrzeć się symbolice oryginalnych obrazów artysty.
Dziś na ulicy Wirmiańskiej swoje podwoje otwierają dla zwiedzających liczne galerie, w których prezentowane są prace i wystawy współczesnych artystów lwowskich. Polecamy odwiedzić galerie IconArt, Dzyga czy Zelena Kanapa. Wycieczka do Lwowa dostarcza wielu wrażeń i ma się niedosyt wybierając się do tego ciekawego miasta tylko na jeden dzień.
You may also like
Najnowsze artykuły
- Najlepsze kraje migracji inwestycyjnej: dokąd warto się przenieść dla zysków i stabilności
- Ruchome żaluzje tarasowe – inwestycja, która poprawi komfort i estetykę Twojego tarasu
- Jak dopasować meble do stylu wnętrza: przewodnik po najpopularniejszych stylach meblarskich
- Jakie usługi oferuje agencja SEO/SEM i które z nich są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w sieci?
- Skuteczne wykorzystanie długich fraz kluczowych w strategii SEO
Kategorie artykułów
- Biznes i finanse
- Budownictwo i architektura
- Dom i ogród
- Dzieci i rodzina
- Edukacja i nauka
- Elektronika i Internet
- Fauna i flora
- Inne
- Kulinaria
- Marketing i reklama
- Medycyna i zdrowie
- Moda i uroda
- Motoryzacja i transport
- Nieruchomości
- Praca
- Prawo
- Rozrywka
- Ślub, wesele, uroczystości
- Sport i rekreacja
- Turystyka i wypoczynek
Dodaj komentarz